Zmatněla vám voda? Filtrujte déle!


Teploty vzduchu často atakují třicítku, přes noc neklesnou pod dvacet a my často zapomeneme dopoledne otevřít zastřešení, pod kterým je přes 40°C. Teplota vody v létě nezřídka atakuje třicítku, a když si pozveme přátele na odpolední party nebo si děti přivedou kamarády, nestačíme se divit, co se to proboha s tou vodou stalo?

Při dlouhodobě trvajících vysokých teplotách prostě některá pravidla neplatí

V našich informačních brožurách a na webu se dočtete, že filtraci byste měli nechat běžet 6-8 hodin během dne tak, aby celý objem bazénu přešel přes filtr. Tj. např. při výkonu čerpadla 11 m3/hod a objemu vody v bazénu 60m3 asi 5,5 hodin. Takže např. 1hodina ráno, 1 okolo poledne a pak 3-4 hodiny v kuse mezi čtvrtou až osmou odpoledne, kdy se vracíme ze škol a zaměstnání a po chvilce na zahradě nebo na kole si najdeme čas na protažení se ve vodě.

 

A když jsou letní prázdniny?

No právě! Teploty vzduchu často atakují třicítku, přes noc neklesnou pod dvacet a my často zapomeneme dopoledne otevřít zastřešení, pod kterým je přes 40°C. Teplota vody v létě nezřídka atakuje třicítku, a když si pozveme přátele na odpolední party nebo si děti přivedou kamarády, nestačíme se divit, co se to proboha s tou vodou stalo? Matná, bez jiskry, plná drobných vznášejících se šupinek, na dně černý prach, dokonce nažloutlá.

Nevěste hlavu, nic se nestalo!

Došlo vlastně jen k vysokému nárazovému zatížení vody větším množstvím osob. V teplejší vodě jednoduše vydržíme déle a o to raději, když sdílíme zážitek s ostatními. Ne vždy se uhlídáme, takže skočíme do vody po fotbálku na zahradě, že by se šly děti osprchovat, si nedělám už vůbec žádné iluze. Do vody se tak dostane pot, sůl, prach, tráva a daleko více šupinek naší pokožky než obvykle. Ty v teplé vodě přes noc ještě nabydou na objemu a viz výše, nestačíme se divit.
Pokud si vzpomenete ještě ten večer, prostě zapněte filtraci, cvrkněte do vody štamprli vločkovače a běžte se dál bavit. Ráno filtr propláchněte, zkontrolujte a upravte pH, zašokujte, přidejte zase štamprli vločky a filtrujte až do večera. To už by voda mohla být pěkná. Přes noc nechte vodu v klidu, a pokud by následující ráno byly na dně chomáčky, odsajte je do odpadu, s dalším proplachem filtru doplňte chybějící vodu.
Pokud si večer nevzpomenete, postupujte od slova „zkontrolujte …“ v předchozím odstavci. A ideálně udržujte teplotu vody na 28°C.
Příjemné léto u vody přeje váš Vodnář