Údržba vody bezchlórovou chemií je hračka


Bezchlórová chemie, jež je vhodná pro všechny typy bazénů udržuje vodu stejně vzorně jako její kolegyně obsahující chlór. Pokud se propříště chcete obejít bez něho, vězte, že přechod je snadný, stejně jako následné dávkování přípravků bezchlórové chemie.

Možná patříte k lidem, kteří si zvolí údržbu přípravky bez chlóru už jen proto, že jim zápach vody typický pro veřejná koupaliště kazí jim letní pohodu. Ale možná vás k tomu vedou vážnější důvody: ve vašem bazénu se budou koupat děti s citlivější kůží, anebo máte mezi rodinnými příslušníky alergika, astmatika, případně někoho s atopickým ekzémem. Bezchlórová chemie, která nedráždí pokožku, sliznice ani oči, je v takových případech ideální volba. Dokáže zajistit křišťálově čistou vodu a přitom:

● nepůsobí agresivně na konstrukci bazénu ani na použité technologie,
● má skvělé dezinfekční schopnosti,
● působí širokospektrálně proti mikroorganismům, takže si poradí s řasami, bakteriemi, plísněmi i viry,
● nijak neovlivňuje hodnotu pH,
● je účinná i při vyšších teplotách.

Start je snadný

Jak už bylo řečeno, přechod na bezchlórovou chemii je jednoduchý. Zkrátka přestanete přidávat do vody přípravky s chlórem a pár dní počkáte, dokud hodnoty chlóru neklesnou na minimum. Pak začnete aplikovat Vodnářovy produkty Guanicid (stará se o dezinfekci) a Oxy Light (jeho úkolem je oxidace organických nečistot).

Při prvním použití se přípravky pro bezchlórovou údržbu přidávají přímo do vody, nejlépe při zapnuté filtraci (lze je ale použít i v bazénech bez filtrace). Ideální je dávkovat je oba najednou – jednak si ušetříte si práci, jednak nárazové ošetření vody je s ohledem na oxidaci organických nečistot vhodnější. Startovací dávka u Guanicidu je 30ml na 1m³ vody, u Oxy Lightu pak 3l na 10 m3.

Tester vám poradí

Další údržba je rovněž nenáročná: Guanicid stačí dodávat jednou za 14 dní, přičemž obvyklé dávkování je 15ml na 1m³ vody. Častěji aplikujte jen při vyšším zatížení vody (a o včetně poloviční dávky Oxy lightu). S přesným dávkováním vám pomůže kapkový tester, který změří obsah přípravku ve vodě. Údaj určíte porovnáním vzorku vody s barevnými terčíky. Dbejte na to, aby byla karta s terčíky vždy otočena ke světlu (u okna, venku ve stínu apod.). Ideální hodnota je 0,3 mg/l (je to 4. terč v pořadí). Pokud obsah klesne na 0,1 , je třeba dodat přípravek, přestože 14 dní dosud neuplynulo. Vyšší obsah Guanicidu nevadí, stačí jen počkat, až jeho koncentrace klesne.
Abyste udrželi vodu v bazénu čistou, pravidelně ji zbavujte všech viditelných nečistot. Jinak se totiž Guanicid vyřádí na nich a nevystačí mu energie na likvidaci mikroskopických živých i neživých nečistot. A ty, jak známo, jen kvetou při vyšších teplotách, proto udržujte teplotu vody pod 28°C.

Při pravidelném ošetřování vody bezchlórovou chemií a její filtraci vás bezpochyby čeká pohodové léto s koupáním v nádherně průzračné vodě. Užijte si to!