Mořská voda v bazénu?


Asi jen v případě, že bychom si nechali skutečně z moře vodu přivézt.

Jinak budeme hovořit spíše o slané vodě v bazénu, připravené ovšem rozpuštěním přečištěné mořské soli.

Takto připravená voda je příjemná pro koupel i pro plavání, ani pokožka není tak „vypraná“, protože koncentrace solí v těle a ve vodě jsou vyrovnanější. Jak prospěšná je voda pokožce z hlediska rozpuštěných minerálů je spíše téma pro další článek a podklady pro něj, zde se dotkneme ošetření takto připravené vody.

Určitě není samoudržitelná, pokud v ní budeme plavat! I ve slané vodě dochází ke stejným biochemickým procesům jako v běžné sladké vodě z kohoutku nebo studny, tzn. množení patogenních i nepatogenních mikroorganizmů a řas, včetně sinic, pokud k němu mají vhodné podmínky. To znamená, že rozhodně doporučujeme zůstat u některého ze způsobů dezinfekce a okysličování. V případě slané vody se samozřejmě nabízí instalovat solnizační jednotku, kde výše uvedené funkce zajistí vyráběný chlornan anebo můžeme zůstat u chlorování dobře známými multifunkčními tabletami. Můžeme rovněž zajistit dezinfekci s oxydací bezchlorovým zůsobem Guanicid + Oxy Light od Vodnáře. V případě bazénové chemie nemusíte vynakládat další peníze navíc, ale musíte počítat s provozními náklady na chemii.

Solnizační jednotka bude podle velikosti bazénu otázkou „desítek tisíc“, provozními náklady pak ale budou jen elektrická energie, 1-2 pytle soli na doplnění, pH mínus a ostatní běžné přípravky jako maskovač tvrdosti, vločkovač a občas algicid na řasy. Počítejte také s tím, že trpět mohou kovové součásti bazénů, na což někteří výrobci nemusí být připraveni anebo že budete muset častěji čistit okraje od usazenin.

Příjemné a bezstarostné chvíle u vody přeje

Váš Vodnář