Dusičnany v bazénu, a řasa také!


Nedávno jsem jen tak strčil tester na jezírka do vody v bazénu, pro kontrolu a mimo ostatní hodnoty jako pH, tvrdost a alkalita, které se shodovaly, proužek ukázal zvýšený obsah dusičnanů. Joo? Vzal jsem jiný a opět asi 15ppm. Bazénové testery ani žádné návody tento ukazatel nemají, protože primárně nás zajímá přebytek volné dezinfekční látky, která potlačí množení všech i patogenních mikroorganizmů a rovněž řas. Kdo z vás ale provozujete bazén delší dobu, jste možná zažili fakt, že vám řasa začala pokrývat dno a stěny, i když chlorové dezinfekce bylo dostatek.

Dusičnany v bazénu? Co? Kdo to kdy měřil? Koho to zajímá?

Důvod nemusí být tak složitý. Pusťte si večer bazénové osvětlení pod vodou a zvláště v létě s vodou +25°C neuvidíte světelný kužel čirý. Ve vznosu se budou pohybovat drobné částečky, jakoby lehké zamlžení. Není to prach, ale zbytky naší pokožky, listí, hmyzu, které nepobral filtr. Organická hmota sestávající z aminokyselin, které se hydrolýzou částečně rozpadnou a silnými oxidovadly jsou rozbity na anorganickou formu dusíku, amoniakální a následně dusičnanovou. I studniční voda může kromě manganu a železa obsahovat rozpuštěné dusičnany. Z buněk organické hmoty se uvolní fosfor, přidejte dostatek světla, kysličník uhličitý je vždy dostupný a máme základní předpoklady využití živin ve vodě. Jiné rostliny v bazénu nejsou, zato nějaké spory řas se nám do vody vždy podaří zanést. Moment, moment! Co ta dezinfekce? Ta bohužel nemusí být vůči zanesené řase účinná. Její buňky jsou chráněny polysacharidovým slizem, který k ní chlornan nepustí. A řasa pak utěšeně roste spolu s tím, kolik má dostupných živin. 15ppm NO3-, pokud by se za ideálních podmínek spotřebovalo vše, představuje přibližně 100ppm řas. To není moc, že? Na 30m3 bazén se jedná o 3kg řas. Aha!

 

Co s tím? Předně udržujte v čistotě a prosté řas všechny svody do sběrné nádrže, odtokové žlábky, okrasné mřížky, ze kterých se řasa uvolňuje a dostává do vody v bazénu. Čistěte pravidelně od hmyzu sběrnou nádrž a síťku v čerpadle, pravidelně proplachujte pískovou nebo jinou filtraci. V létě hoňte vodu přes filtraci 2-3x déle než na jaře a na podzim. Snížíte preventivně zdroj živin. Kromě dezinfekce (Blankyt a jiné chlorové tablety nebo tekutá chlorová dezinfekce) dávkujte preventivně i algicid Na řasy. Rozšíříte škálu látek, které působí na různé druhy řas. Multifunkční přípravky Komplexon a Guanicid již algicidní látky obsahují a tuto otázku řeší.

 

Dusičnany se nezachytí na filtru? Ne! Ani v půdě. Z umělých hnojiv, které nespotřebují rostliny, prochází půdou až do spodních vod, kde je čerpáme ve studniční vodě. Zachyceny pak musí být až ve speciálních sorbentech. Jeden máme do jezírek, zamyslíme, zda nepřipravit vhodné balení i pro bazény. Málo živin= žádná řasa=méně chemie.Víme, co vás trápí a víme, jak vám pomoct. Jsme stejní uživatelé bazénu jako vy!

Radostné chvíle u bazénu přeje tým Vodnář